Endometrioza – metody leczenia

Endometrioza to choroba, która dotyka jedynie kobiety. Endometrium naturalnie znajdujące się w macicy podlega cyklowi miesięcznemu – narasta, a w ostatniej fazie złuszcza się i wypływa wraz z krwią miesiączkową. U Pacjentek cierpiących na endometriozę tkanki endometrium mogą być zlokalizowane w innych częściach organizmu – najczęściej w okolicach jajowodów lub jajników. W związku z tym proces wydalania obumarłych komórek endometrium zostaje zaburzony. To powoduje powstawanie bolesnych zrostów i zmian endometrialnych w organizmie.

Metody leczenia endometriozy

W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosowane są różne sposoby leczenia endometriozy. Zabiegi operacyjne, w trakcie których usuwa się zrosty oraz ogniska choroby są przeprowadzane w ostatnim i przedostatnim stadium schorzenia. W wyjątkowo ciężkich przypadkach chirurg może usunąć zarówno jajniki, jak i macicę – jednak jest to radykalna metoda leczenia endometriozy. W II stadium, nazywanym także umiarkowanym, najczęściej lekarz zaleca terapię farmakologiczną, która ma za zadanie zmniejszyć odczuwanie bólu. Choroba u każdej z Pacjentek może przynosić inne objawy, w związku z tym każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Lekarze z centrum leczenia endometriozy powstałego w Medicus Clinic we Wrocławiu bardzo często stosują łączone metody leczenia. Dzięki temu uzyskują najlepsze efekty kuracji.

Leczenie endometriozy – dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, a co za tym idzie zredukowania odczuwania bólu. Bardzo ważne jest, aby z jadłospisu wyrzucić wszelkie wysokoprzetworzone produkty oraz jedzenie typu fast food. Nie zaleca się tak że spożywania soków i napojów kolorowych o dużej zawartości cukru oraz konserwantów. W trakcie układania jadłospisu dla osób z endometriozą ważne jest, aby uwzględnić fakt, że niektóre produkty spożywcze sprzyjają wytwarzaniu estrogenu. Ten hormon odpowiedzialny jest za wzrost komórek endometrialych, w związku z tym nie dostarczając tego typu pokarmu do organizmu możemy doprowadzić do zatrzymania rozwoju ognisk chorobowych.

Jak leczyć endometriozę – podstawowe założenia diety

Dieta przy endometriozie powinna zawierać dużo produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega 3, ponieważ wpływają one pozytywnie na prostagladyny, czyli związki łagodzące bóle związane z chorobą. W związku z tym podstawę takiej diety powinny stanowić ryby morskie, olej lniany oraz olej z orzechów włoskich. Wskazane jest natomiast wykluczenie tłuszczów trans zawartych m.in. w margarynach, utwardzanych olejach oraz słodyczach. Warto także zamienić wołowinę na lekko strawny drób. Duża ilość warzyw i owoców w diecie będzie źródłem antyoksydantów oraz cennych witamin. Istotny w takiej diecie jest też błonnik, ponieważ pomaga on zmniejszyć ilość wydzielanych przez organizm estrogenów, tym samym wpływa na odczuwanie objawów endometriozy.

W celu ustalenia odpowiedniego jadłospisu, warto zwrócić się do specjalisty. Uwzględni on w diecie nie tylko wszystkie niezbędne składniki, ale także preferencje oraz alergie żywieniowe Pacjentki. W centrum leczenia endometriozy doświadczeni dietetycy we wsparciu lekarzy ginekologów opracują indywidualny i spersonalizowany plan terapii żywieniowej dla Pacjentek w każdym stadium choroby.

Chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegu leczenia endometriozy? Wejdź na stronę LeczymyEndometrioze.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław.

Źródło: Klinika Medicus Clinic z Wrocławia