Podczas wakacji dzieci zapominają o myciu zębów

Metody walki z próchnicą

Podczas wakacji dzieci zapominają o myciu zębów. Płytka nazębna, czyli żółtawy nalot złożony z resztek pokarmu, powoduje próchnicę błyskawicznie. Już po 2 – 3 tygodniach może pojawić się odwapnienie szkliwa, które jest początkiem próchnicy – alarmują stomatolodzy.

Dzieci zapominają o myciu zębów

Zęby mleczne zbudowane są z cieńszej warstwy szkliwa niż stałe, dlatego na próchnicę bardziej narażone są właśnie dzieci. Próchnica niestety jest często bagatelizowana przez rodziców, wychodzących z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną. Jak pokazały wyniki Akademii Zdrowego Uśmiechu, która przeprowadziła badania w 560 przedszkolach w Polsce, ponad 58% dzieci w wieku przedszkolnym ma już próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych.

Coraz więcej dzieci ma zęby zaatakowane przez próchnicę, dlatego problemu nie wolno bagatelizować. Jeden zainfekowany ząb może zainfekować pozostałe, a w przyszłości nawet prowadzić do kłopotów z wyrzynaniem się zębów stałych czy też kłopotów z nieprawidłową wymową. Dodatkowo przedwczesna utrata zębów prowadzi do zaburzenia rozwoju kości a w konsekwencji to zaburzenia toru oddechowego, co ogranicza rozwój psychomotoryczny. –  wyjaśnia Roman Borczyk, lek. med. dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl

Źródła próchnicy

W jamie ustnej żyje około 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba osiąga prawie 50 miliardów, niektóre powodują próchnicę. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego. Próchnicy sprzyja spożywanie słodyczy, zawierających dużą ilość węglowodanów, niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz brak regularnych kontroli u stomatologa.

Metody walki z próchnicą

W walce z próchnicą kluczowe znaczenie ma szybka reakcja na niepokojące oznaki pojawiające się na zębach. W momencie, gdy zauważymy u dziecka niepokojące symptomy, takie jak przebarwienia lub zmiany w strukturze zębów, powinniśmy niezwłocznie udać się z pociechą do stomatologa. Wcześnie wykryty stan chorobowy można leczyć nieinwazyjnie bez konieczności borowania. Jeśli jednak w odpowiednim momencie nie odwiedzimy dentysty, na zaatakowane szkliwo będą działać w dalszym ciągu kwasy, a do wnętrza zęba przedostanie się więcej bakterii, które zaczną szybko niszczyć zębinę. W efekcie w zębie powstanie dziura, czyli ubytek próchnicowy.

Próchnica jest największym wrogiem zębów, a kluczem do podjęcia skutecznego jej leczenia jest wykonanie nowoczesnej diagnostyki. Duże powiększenie, dzięki zastosowaniu mikroskopu i kamery, pozwala na wykrycie początkowego stadium próchnicy. Zastosowanie specjalistycznego lasera diagnostycznego umożliwia sprawdzenie czy plamka widoczna na zębie jest tylko przebarwieniem, demineralizacją czy ubytkiem wymagającym leczenia. Jak najszybsze zdiagnozowanie próchnicy, pozwala na skutecznie podjęcie leczenia, zazwyczaj zachowanie zęba i zapobieganie powikłaniom.

Obecnie, obok popularnych metod zapobiegania powstawania zmian próchniczych, takich jak lakowanie, lapisowanie czy fluoryzacja istnieje wiele nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia zębów jak na przykład komputerowe znieczulenie, ozonowanie, laserowe usuwanie próchnicy, mikroskop chirurgiczny czy leczenie podtlenkiem azotu.

Można zastosować na przykład ozonoterapię – bezbolesną i komfortową dla pacjentów metodę, która pozwala na usunięcie niewielkich zmian próchnicowych. Ozonowanie to metoda bazująca na silnych właściwościach utleniających, jakie posiada ozon. Kontrolowane wykorzystanie gazowego ozonu pozwala zlikwidować bakterie przyczyniające się do powstawania próchnicy. – tłumaczy lek.med. Roman Borczyk.

Tlen pobierany jest z powietrza przez urządzenie zwane ozonatorem, a następnie zmieniany w ozon, który aplikowany jest na leczone zęby specjalnym rękawem. Ozonowanie pozwala usunąć aż 99,9% bakterii wywołujących próchnicę. Aby efekt był optymalny, pacjentom podaje się preparaty mające na celu stymulację remineralizacji szkliwa.

Do walki z próchnicą można również zastosować dodatkowo nanocząstki, które tworzą unikalną powłokę i zabezpieczają leczone zęby przed rozwojem próchnicy wtórnej.  Nanocząstki srebra i złota wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne, dodatkowo nanocząstki wpływają korzystnie na połączenie wypełnień z tkankami zęba, co przedłuża trwałość leczenia. –  dodaje doktor Roman Borczyk.

W przypadku zaawansowanej choroby, usuwa się uszkodzone tkanki zęba i stosuje się wypełniania ubytków próchnicowych, czyli plombowanie. W dobie nowoczesnych technologii,  obecnie wypełnienia są wykonywane z światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych, które pozwalają na dobór koloru wypełnień identycznych z barwą zębów pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, iż wypełnienia trzeba co klika lat wymienić, gdyż ulegają ścieraniu pod wpływem siły żucia. Ukruszone lub z powstałą szczeliną brzeżną mogą powodować rozwój próchnicy pod plombą.

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy, ale nie mogą być pretekstem, aby dzieci zapominały o dokładnym myciu zębów. Próchnica nie ma wakacji i bardzo szybko atakuje osłabione zęby, a nieleczona może wpływać na zdrowie całego organizmu. Jeśli nie chcemy, aby nasze pociechy wróciły z wakacji z niechcianym towarzyszem w postaci próchnicy, sprawdzajmy jak dbają o higienę jamy ustnej i zwracajmy uwagę na ich dietę.