Dieta DASH – co to takiego?

Dieta DASH w bardzo szybkim tempie reguluje ciśnienie tętnicze i wzmocnia układ krwionośny. Może to być pierwszy etap w walce z nadciśnieniem tętniczym. Jest też polecana w profilaktyce cukrzycy i otyłości.
Podstawą jadłospisu są warzywa bogate w magnez, potas i wapń oraz maksymalne ograniczenie spożywania soli. Przedstawiamy zasady jej stosowania.

Dieta DASH – co to takiego?

To skrót pochodzący z języka angielskiego, którego pełna forma brzmi: Dietary Approaches to Stop Hypertension. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie nadciśnieniu tętniczemu. Ten sposób odżywiania został stworzony przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi dzięki spożywaniu produktów bogatych w składniki mineralne, takie jak magnez, potas i wapń. W tym programie kładzie się również nacisk na używanie jak najmniejszej ilości soli. Dodatkowo, dieta poprawia ogólny stan zdrowia, wzmacnia układ krwionośny oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, osteoporozę i cukrzycę. Dzięki tak szerokiemu i skutecznemu działaniu, w 2017 roku DASH została uznana dietą roku według tygodnika U.S. News & World Report.

dieta DASH - co to takiego?

Co jemy na diecie DASH?

Podstawą diety DASH są przede wszystkim warzywa i owoce o niskiej zawartości sodu: m. in. bakłażan, cukinia, zielona i czerwona papryka, dynia, banany, morele, jabłka, truskawki oraz cytrusy. Stałym elementem jadłospisu są także produkty pełnoziarniste: pieczywo, brązowy ryż, kasze, czy makaron razowy. Podczas stosowania diety DASH wskazane jest również spożywanie nabiału o niskiej zawartości tłuszczu oraz chudych gatunków mięs. Na liście zakazanych produktów znajdują się m. in. białe pieczywo, słodycze oraz alkohol – podpowiada Paulina Jabłonka – specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

dieta DASH - co to takiego?

Chcę przejść na dietę DASH

Pierwszym krokiem do wprowadzenia diety DASH w życie jest wyeliminowanie z codziennego jadłospisu soli oraz produktów o jej wysokiej zawartości. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze smacznych posiłków. Można spróbować nauczyć się gotować zgodnie z zaleceniami diety DASH lub skorzystać z gotowych rozwiązań np. zmawiając catering dietetyczny.
– Choć dieta DASH wiąże się z wieloma wyrzeczeniami wcale nie musi być nudna. Bardzo ważne jest, by posiłki były nie tylko bogate w niezbędne składniki mineralne, ale również smaczne i ciekawe. Osoby, które mają problemy z układem
sercowo-naczyniowym lub nadciśnieniem tętniczym mogą zjeść ziołowe risotto z grzybami leśnymi, zupę z pieczonej papryki z prażoną cieciorką, czy czekoladową roladę z kremem jagodowym. Najważniejsze są składniki, jakich użyjemy do przygotowania potraw oraz sposób ich przyrządzenia – powiedziała Paulina Jabłonka – specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.