DFree – urządzenie do monitorowania pęcherza

Większość osób nie ma problemu, żeby rozpoznać, kiedy ich pęcherze są napełnione, i pójść do toalety. Jednak dla osób starszych, niepełnosprawnych i niedołężnych nie zawsze jest to proste. To z myślą o nich powstało DFree – poręczne urządzenie do monitorowania pęcherza, które przewiduje, kiedy trzeba udać się do łazienki.

Jak działa urządzenie do monitorowania pęcherza

DFree analizuje zmianę wielkości pęcherza za pomocą czujników ultradźwiękowych. Urządzenie, które umieszcza się tuż nad łonem, emituje fale ultradźwiękowe, które penetrują ciało, zanim odbiją się od wypełnionego płynem pęcherza. Pełny pęcherz zmienia ścieżkę fal dźwiękowych – wracają one z powrotem w kierunku nadajnika, który na tej podstawie informuje o konieczności pójścia do toalety. Ponadto na bazie interpretacji danych urządzenie jest w stanie przewidzieć czas oddawania moczu. Informacja o tym wyświetla się w powiązanej aplikacji na smartfonie, z której użytkownik (lub jego opiekun) może skorzystać, aby zaplanować następną podróż do toalety.

Aplikacja DFree obsługuje urządzenia z systemem iOS (iPhone, iPod, iPad) i urządzenia z Androidem (telefony i tablety):

 • [iPhone] iPhone 5S lub nowszy
 • [iPod] iPod Touch 6. generacji lub nowszy
 • [iPad] iPad 5, iPad Air, iPad Mini2, iPad Pro lub nowszy
 • [Android] telefony, tablety

Do użytku indywidualnego i profesjonalnego

DFree może być używany zarówno w warunkach domowych, jak i instytucjonalnych. W rzeczywistości to samo urządzenie może być używane w obu sytuacjach. Jedyną różnicą jest aplikacja, ponieważ wersja komercyjna może obsługiwać dane wejściowe z wielu DFree, umożliwiając pielęgniarkom lub pracownikom hospicjum jednoczesne monitorowanie wielu pacjentów z centralnej stacji.

DFree jest obecnie dostępny w sprzedaży na stronie internetowej Triple W, Amazon oraz u wybranych sprzedawców detalicznych. 

Kto nie może używać DFree

Czujnik ultradźwiękowy w DFree może nie być w stanie dokładnie śledzić i zbierać danych z pęcherza u niektórych rodzajów użytkowników. 

Nie będzie to możliwe u osób, które mają:

 • Nadmiar tłuszczu w okolicy podbrzusza
 • Luźną lub zwiotczałą skóra w okolicy podbrzusza
 • Bliznę po poprzedniej operacji lub urazie
 • Problemy z gromadzeniem moczu w pęcherzu
 • Podatność na wysypkę po użyciu taśmy medycznej i żelu ultradźwiękowego

Ponadto nie wskazane jest używanie DFree u osób, które

 • Są w ciąży
 • Są nieletnie (6 lat lub młodsi – pęcherz może być zbyt mały, aby dokładnie zbierać dane).

DFree nie jest wyrobem medycznym i nie jest przeznaczony do stosowania w diagnozowaniu, zapobieganiu lub leczeniu chorób lub schorzeń.

* Aplikację DFree można pobrać bezpłatnie z App Store i Google Play. Aplikacja obsługuje urządzenia z systemem iOS (iPhone, iPad, iPod) z systemem iOS 11 lub nowszym oraz urządzenia z Androidem (telefony, tablety) z Androidem 4.4 lub nowszym. Jeśli masz starszą wersję systemu operacyjnego, przed użyciem aplikacji DFree zaktualizuj ją do najnowszej wersji.