Czy Ketonal Active łagodzi objawy przeziębienia?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniu i grypie. Schorzenia te pojawiają się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, szczególnie tych przebywających w dużych skupiskach ludzkich. Wirusy powodujące objawy infekcji rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a zatem do zakażenia może dojść zarówno przez kontakt z osobą chorą, jak i z przedmiotami, które dotykała. Czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są skuteczne w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy?

Objawy i przyczyny przeziębienia

Przeziębienie to powszechne schorzenie. Rozwija się i mija (przy odpowiednim postępowaniu) dość szybko. Objawy przeziębienia pojawiają się nagle i obejmują m.in.:

  • katar, na ogół płynny, jednak z czasem może mieć gęstszą konsystencję,
  • ból gardła,
  • uczucie zmęczenia i senność,
  • dreszcze,
  • kaszel,
  • bóle głowy,
  • obrzęk błony śluzowej.

Jak leczyć przeziębienie? Najczęściej wystarczy odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów i pozostanie w łóżku przez kilka dni. W okresie przeziębień warto zadbać również o zdrową dietę, bogatą w witaminy i inne substancje odżywcze. Na udrożnienie nosa i ból gardła sprawdzą się naturalne produkty z apteki dostępne bez recepty. Na dokuczliwy ból głowy warto przyjąć lek przeciwbólowy, np. Ketonal Active, który działa również przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Kapsułki mogą być przyjmowane przez osoby dorosłe i młodzież od 15 roku życia. 

Za rozwój przeziębienia odpowiedzialne są wirusy. Należy jednak pamiętać, że jest ich ponad 200. W związku z tym jedna osoba może doświadczać uporczywych objawów tego schorzenia nawet kilka razy w ciągu roku. Wirusami, które najczęściej powodują infekcje, są koronawirusy (odpowiedzialne są za ok. 15% wszystkich przypadków przeziębień), rynowirusy (ok. 50% wszystkich zakażeń), a także adenowirusy, parwowirusy i enterowirusy.

Leczenie przeziębień 

Jeśli objawy nasilają się, wydłużają się w czasie lub dodatkowo pojawiają się inne, konieczna jest wizyta u lekarza. Wiele poważnych chorób przypomina w swoim początkowym przebiegu zwykłe przeziębienie, dlatego dla bezpieczeństwa koniecznie jest wykonanie podstawowych badań, w tym morfologii i USG. 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne działają doraźnie w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia. W zależności od rodzaju leku, w ich składzie mogą znajdować się takie substancje aktywne jak ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen i diklofenak.

Aby przyjmowanie tych leków było bezpieczne dla organizmu, nie można ich przyjmować w sposób przewlekły. Ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego, w tym wrzodów. Zwiększa się wówczas ryzyko perforacji żołądka, krwawień i innych uszkodzeń błony śluzowej układu pokarmowego.