Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych rodzaj antykoncepcji. Niestety wciąż wiele kobiet zachodzi w ciążę nieplanowaną. Wynika to z tego, że nie ma rozwiązania idealnego, które da gwarancję stuprocentową niezapłodnienia. Jeśli się w porę zorientujemy, że pominięta została jedna tabletka antykoncepcyjna, czy też prezerwatywa została przedziurawiona, to można temu jeszcze jakoś zaradzić. W takiej sytuacji należy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, a więc z tabletki dzień po. Jak ona działa? Czy jest w pełni bezpieczna? Sprawdźmy to.

W jakich sytuacjach będziemy potrzebować antykoncepcji awaryjnej?

Ogólnie rzecz biorąc, to antykoncepcja awaryjna jest zalecana w sytuacjach, gdy doszło do stosunku bez stosownego zabezpieczenia, czy też stosowana przez nas metoda antykoncepcji po prostu zawiodła. W tym miejscu musimy podkreślić to, że tabletka dzień po wyróżnia się możliwie najwyższą skutecznością, ale tylko wtedy, gdy została możliwie jak najszybciej zażyta. O jakim okresie mówimy? Tak naprawdę powinny to być już pierwsze godziny po stosunku. Im opóźnienie jest większe, tym musimy się liczyć z większym ryzykiem zapłodnienia, a w konsekwencji nieplanowanej ciąży.

Był okres w naszym kraju, gdy taka awaryjna antykoncepcja była rzeczywiście dostępna bez recepty. Jednak był to bardzo krótki czas. Obecnie jesteśmy na tym etapie, że jest to środek wydawany jedynie  za okazaniem ważnej recepty. Tutaj rodzi się problem i pewne utrudnienie. Gdy do feralnego stosunku doszło wieczorem w weekend, to większość ginekologów dopiero przyjmuje pacjentki w poniedziałek. W takim wypadku trzeba szukać lekarza dyżurującego. W przypadku małych miejscowości, czy też wsi jest to dosyć utrudnione.

Co więcej, w naszym kraju lekarz ma prawo odmowy przepisania takiej tabletki. Wszystko to wynika z klauzuli sumienia. Najlepiej mieć do swojego ginekologa prywatny numer, czy też skorzystać z możliwości e-recepty, którą oferują niektóre portale w sieci. Tabletka dzień po recepta może mieć formę elektroniczną. Od 2020 roku takowe recepty w naszym kraju są realizowane. Na pewno jest to spore ułatwienie dla kobiet, które mają potrzebę skorzystania z antykoncepcji awaryjnej.

W jaki sposób działa awaryjna antykoncepcja?

Działanie to jest nieco skomplikowane. Opiera się na kilku filarach. Aktywne substancje, które są składnikiem głównym tabletek dzień po, przyczyniają się swoim działaniem do opóźnienia, czy też do całkowitego zahamowania owulacji.

Chociaż pigułki te można zażyć w momencie dowolnym, to działania antykoncepcyjne najlepsze wykazują zawsze w fazie pierwszej menstruacyjnego cyklu. To właśnie wtedy jajowa komórka jeszcze nie została uwolniona do jajowodu.

Gdy znajdujemy się w fazie drugiej cyklu, to nie musimy się martwić. Niekoniecznie do zapłodnienia dojdzie. Tabletki dzień po hamują skutecznie tak zwaną perystaltykę jajowodu i działają bezpośrednio na śluzówkę macicy.

Od razu pragniemy rozwiać chyba największy mit. Musimy wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna nie ma absolutnie niczego wspólnego z tabletkami wczesnoporonnymi. Jest to zupełnie coś innego. Osoby, które snują takie teorie, są w olbrzymim błędzie.

Tabletki dzień po zapobiegają bezpośrednio połączeniu się jajowej komórki z męskim plemnikiem. Bardzo podobną aktywność wykazują środki antykoncepcyjne doustne, które są dostępne na rynku.

Zależność pomiędzy tabletką dzień po a tabletkami antykoncepcyjnymi

Tak naprawdę to tabletki antykoncepcyjne stanowić powinny metodę podstawową zapobiegania ciąży. Jeśli chodzi o tabletkę dzień po, to pełni ona funkcję awaryjnego rozwiązania. Po nią sięgamy tylko i wyłącznie w przypadkach ściśle uzasadnionych.

Nie należy o niej myśleć jako zamienniku środków tradycyjnych antykoncepcyjnych, ponieważ ona za sobą niesie pewne skutki uboczne, a do tego nie pozostaje bez żadnego wpływu na hormonalną gospodarkę. Jednak za częste sięganie po tabletkę awaryjną może mieć wpływ negatywny na funkcjonowanie organizmu damskiego. Może także spowodować rozstrojenie jej hormonalnej gospodarki.

Antykoncepcję awaryjną należy stosować według zaleceń producenta. Jest to sytuacja, w której kobieta przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych wymiotowała, czy też zapomniała o dwóch tabletkach antykoncepcyjnych z rzędu. Hormonalna antykoncepcja wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Jednak musimy pamiętać o przyjmowaniu tabletek w sposób regularny. Nie mogą także występować absolutnie żadne gastryczne problemy.

Czy po antykoncepcji awaryjnej mogą występować jakieś skutki uboczne?

Awaryjna antykoncepcja, która jest stosowana w sposób okazjonalny, gdy inne metody antykoncepcyjne nas zawiodą, nie jest szkodliwa dla kobiecego organizmu. Jedno, czy też dwukrotne podanie na pewno się nie odbije w sposób negatywny na zdrowiu kobiety.

Pewne skutki uboczne mogą się pojawiać, gdy tabletka ta jest przyjmowana znacznie częściej. Najczęściej pojawiają się wymioty, jak i nudności. Gdy one występują u nas, to musimy się liczyć z obniżeniem skuteczności antykoncepcji awaryjnej. Jeśli wymioty się pojawią w pierwszej godzinie po zażyciu tabletki dzień po, to należy przyjąć następną tabletkę. Zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że lek został po prostu przez kobietę zwrócony. Czasami się zaleca zażycie przeciwwymiotnych środków, zanim się wdroży awaryjną antykoncepcję.

Jakie jeszcze skutki uboczne mogą się kobietom przydarzyć? Jest to tkliwość oraz bolesność piersi, bóle głowy, zawroty głowy, krwawienie, czy też plamienia, które utrzymują się przez miesiąc od zażycia tabletki. Pragniemy jeszcze raz zaznaczyć, że krwawienie nie ma niczego wspólnego z poronieniem. Jest to po prostu wpływ na hormonalną gospodarkę kobiety.

Już na sam koniec chcemy zaznaczyć, że skutki uboczne jednak pojawiają się bardzo rzadko. Większość kobiet nie skarży się na żadne z nich. Jednocześnie zaznaczmy, że skutki uboczne mogą się pojawić w przypadku każdego rodzaju leków. Wynika to z tego, że każdy organizm inaczej reaguje na składniki zawarte w tabletkach.

Sprawdź również, jak wygląda męska antykoncepcja.