Dotychczas najwięcej nowych zakażeń HIV zanotowano w Polsce w 2019 roku: 1615. W tym roku ta liczba została przekroczona już we wrześniu. Do końca października tego roku NIZP PZH PIB odnotował 1910 nowo wykrytych przypadków HIV. Nigdy dotąd nie było ich aż tyle. To znak, że pomimo dostępności skutecznych i bezpłatnych leków, epidemia HIV nie ustępuje.
Razem przeci HIV
Ale żeby normalnie żyć, mieć zdrowe dzieci, żeby nie zakażać, trzeba o swoim zakażeniu wiedzieć, a więc – testować się. O potrzebie testów na HIV przypomina czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”, która w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania będzie wyświetlana na fasadach budynków w 5 polskich miastach. W stolicy – 22 i 30 listopada. Do testów w warszawskich Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych zachęcają też plakaty, które już pojawiły się na ulicach Warszawy.
Zorganizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences happening ma miejsce również w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni. Dlaczego w jednych z największych polskich miast? Bo to przede wszystkim w miastach mieszkają osoby HIV+. To również dlatego międzynarodowa inicjatywa Fast Track Cities włącza miasta w działania na rzecz profilaktyki HIV i działań na rzecz zmniejszenia dyskryminacji osób seropozytywnych. Warszawa jako pierwsza dołączyła w tym roku do tej inicjatywy. Pozostałe polskie miasta również mogą stać się Miastami Szybkiej Ścieżki.
Kiedy należy zrobić test na HIV?
„Już siódmy rok z rzędu Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences przypominają we wspólnej akcji o tym, że HIV jest nadal groźny. Że nie powinniśmy go lekceważyć. Powinniśmy pamiętać, że każdy seks bez prezerwatywy jest zachowaniem ryzykownym, po którym należy zrobić test na HIV. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania, przypadającego w tym roku między 21. a 28. Listopada albo w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia, lecz przez cały rok” – powiedział Mateusz Liwski, prezes ‘Res Humanae’.
„Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków na HIV poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z chorobą nie może nikogo zakazić” – powiedział koordynator projektu Buddy Polska, Grzegorz Jezierski. Społeczny Komitet ds. AIDS, laureat konkursu Pozytywnie Otwarci, prowadzi projekt od 2020 roku. – „Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Nasi wolontariusze, 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska, przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu. Wspierają przestraszonych diagnozą i tłumaczą, że zakażenie tym wirusem może być niczym innym jak chorobą przewlekłą – o ile jest leczony”.
„HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją ‘Res Humanae’ wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy wirusa i powstrzymamy groźną falę wznoszącą HIV, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.