Skakanie na trampolinie coraz popularniejsze

Nowy Park Trampolin koło Łodzi

10 minut ćwiczeń na trampolinie to to samo, co 30 minut biegania. Warto więc korzystać z tej formy aktywności fizycznej, zwłaszcza, że w Polsce powstaje coraz więcej parków trampolin o charakterze rekreacyjnym i sportowym.

Dlaczego warto skakać na trampolinach

Skoki na trampolinie wzmagają poziom endorfin w naszym organizmie. Działają też na nasze zdrowie w różnoraki sposób. Poprawiają pracę mózgu, serca, aktywizują wszystkie grupy mięśni i przyspieszają spalanie kalorii. Dlatego warto skorzystać z takiej formy aktywności, szczególnie gdy pogoda nie rozpieszcza, jest zimno i deszczowo. Zanim jednak udacie się do jednego z parków trampolin, skonsultujcie to z lekarzem. 

Wizyta w parku trampolin – wskazówki

Parków trampolin ciągle przybywa. Znajdują się niemal w każdym większym mieście. Tak jak w przypadku wielu innych dyscyplin sportowych skakanie na trampolinie rządzi się jednak swoimi prawami. Należy przestrzegać określonych zasad, aby uniknąć kontuzji. Jedną z nich jest chociażby odpowiedni strój. Do skakania najlepiej sprawdzają się skarpetki antypoślizgowe – są one wręcz wymagane w takich obiektach jak parki trampolin. Najczęściej można je tam od razu kupić. Przed wejściem na trampolinę należy również ściągnąć biżuterię, a samo skakanie poprzedzić krótką rozgrzewką – wystarczy się rozciągnąć i zrobić kilka przysiadów, tak aby mięśnie zdążyły się rozgrzać. Jeżeli chodzi o technikę skakania powinno ono odbywać się na ugiętych kolanach w lekkim rozkroku. Z kolei lądować lepiej jest na obie stopy. Podczas utraty równowagi najlepiej przyjąć pozycję skuloną, to znaczy przyciągnąć nogi i ręce do tułowia, a głowę do klatki piersiowej.

Skakanie na trampolinie a korzyści dla zdrowia

Przy skakaniu pracują nie tylko mięśnie nóg, to wysiłek dla całego organizmu. Ćwiczą również mięśnie brzucha, pośladków czy ramion. W ten sposób poprawia się ogólna wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego. Dla dzieci to trening równowagi i motoryki. Co ciekawe, godzina skakania na trampolinie pozwala spalić nawet 1000 kalorii! A regularne treningi poprawiają metabolizm.

Skakanie na trampolinie – przeciwskazania

Mimo że skakanie na trampolinie niesie wiele korzyści dla zdrowia, to niektórzy tej aktywności powinni się wystrzegać. Chodzi m. in. o kobiety w ciąży i połogu, ponieważ wzmożone napięcie mięśni dna miednicy może być dla nich niebezpieczne, podobnie jak wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Jest także szereg chorób układu ruchu, które stanowią przeciwskazanie do odwiedzenia parków trampolin. Mowa o:

  • dyskopatii
  • endoprotezie biodra
  • chorobach zwyrodnieniowych stawów
  • osteoporozie
  • urazie kończyn lub kręgosłupa
  • a także nadwadze czy chorobie układu krążenia i oddychania.