Plastry naklejane na ciało zapewniają optymalne uwalnianie leków stosowanych w onkologii, leczeniu przewlekłego bólu czy antykoncepcji hormonalnej. Dzięki temu podawanie leków nie wiąże się z występującym często podrażnieniem przewodu pokarmowego. Przyszłością branży mogą być też implanty, zapewniające przedłużone uwalnianie leku.
Drogą transdermalną, czyli poprzez skórę, najczęściej podawane są silne leki przeciwbólowe, zwłaszcza te opioidowe. Preparaty o działaniu przeciwbólowym w doustnym podaniu bardzo często prowadzą do podrażnień właśnie przewodu pokarmowego. Podanie przezskórne stosowane jest również w antykoncepcji hormonalnej czy leczeniu uzależnienia od tytoniu. Dla pacjentów jest to bardzo wygodna droga podania substancji czynnej.
Polska firma biotechnologiczna Biotts S.A. rozwija autorskie receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych, wykorzystując technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y).
System ten umożliwia zwiększenie biodostępności substancji czynnych kilkukrotnie, dzięki czemu mogą przechodzić przez bariery skórne aż do kilkunastu centymetrów, sięgając tkanek miękkich oraz kości. Unikatowy system transdermalny umożliwia transport powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania nawet 10-krotnie, zmniejszając przy tym dawkę leku nawet 5-krotnie i radykalnie redukując skutki uboczne terapii.
To znaczna poprawa komfortu pacjenta podczas leczenia. Przyjmowanie po kilkanaście, kilkadziesiąt tabletek w ciągu doby powoduje działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. Droga transdermalna jest drogą opcjonalną, ale ograniczającą te niedogodności.
Podanie przezskórne stosowane jest jednak również w antykoncepcji hormonalnej czy leczeniu uzależnienia od tytoniu. Dla pacjentów jest to bardzo wygodna droga podania substancji czynnej, bo plastry można stosować raz na jeden lub dwa tygodnie lub raz na miesiąc. Firma ma w planach projekt plastra, który będzie stosowany nawet raz na kwartał.
Polski start-up zamierza pozyskać dofinansowanie od inwestorów zewnętrznych oraz z grantów na poziomie 3 mln zł i dzięki temu przeprowadzić badania na trzech produktach. Pierwszy służy do regeneracji tkanek, drugi preparat to produkt znieczulający o przyspieszonym i przedłużonym działaniu znieczulającym. W projekcie jest też preparat stosowany w chorobach onkologicznych – na tą chwilę jest on jeszcze w fazie laboratoryjnej.
Zaawansowane leki i leki biologiczne mają wyższą skuteczność przy mniejszej dawce leku, jednak muszą być wspierane przez zaawansowane systemy podawania leków, takie jak np. implanty. Mogą one potencjalnie zapewnić nieprzerwane leczenie i zmniejszenie dawki leku.
Proces przygotowania innowacji medycznych jest jednak żmudny i zwykle zajmuje bardzo dużo czasu, zanim opracowywany produkt trafia na rynek. Wprowadzenie nowego leku czy procedury medycznej trwa standardowo co najmniej kilka lat.