Z problemem nadmiernego wypadania włosów mierzy się wiele osób, niezależnie od płci i wieku. Utrata włosów często jest widocznym symptomem nieprawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i powoduje duży estetyczny, jak i psychiczny dyskomfort dla kobiet i mężczyzn, którzy zmagają się z tym problemem.
Wypadanie włosów samo w sobie jest naturalnym zjawiskiem i jest związane z zakończeniem cyklu życia włosów. Na skórze naszej głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów, a każdy z nich żyje przeciętnie trzy, cztery lata. W tym czasie trwa faza jego wzrostu, czyli anagenu, po której następuje stan spoczynku i włos wypada – innymi słowy, następuje faza telogenu. Każdego dnia tracimy około 50-100 włosów – jest to zjawisko całkowicie normalne i naturalne.
Kiedy zatem wypadanie włosów jest powodem do niepokoju? Na pewno wychodzenie ich garściami np. podczas czesania lub mycia głowy i towarzysząca im zmiana faktury (np. prostowanie się ich naturalnego skrętu) oraz wrażenie, jakby zostały pozbawione naturalnego połysku. Charakterystycznym sygnałem są również łyse placki na głowie, przerzedzenie się włosów na skroniach oraz poszerzony przedziałek, zwłaszcza u kobiet.
Możliwe przyczyny nadmiernego wypadania włosów
– przewlekły stres – organizm na długotrwałe sytuacje stresowe może zareagować nadprodukcją dużej ilości neurohormonów, neuroprzekaźników oraz neuropeptydów, które zaburzają naturalny cykl wzrostu włosów. Prowadzi to do telogenowego wypadania włosów, charakteryzującego się przedwczesnym przejściem ich w stan spoczynku. Stres psychiczny ponadto może zaburzyć przebieg krążenia obwodowego, czego rezultatem jest niedokrwienie mieszków włosowych, jak i indukować procesy zapalne w mieszkach włosowych, co również skraca cykl wzrostu włosów. Warto wiedzieć przy tym, że napięcie psychiczne jako reakcja na ten problem prowadzi do efektu błędnego koła – przejmując się zatem nadmiernie tą przypadłością nie pomagamy sobie w uporaniu się z nią.
– choroby tarczycy – zarówno niedoczynność oraz nadczynność tarczycy mogą skutkować osłabieniem cebulek włosowych. Bez odpowiedniej ilości składników odżywczych nie ma mowy o prawidłowym wzroście włosa.
– chemioterapia – stosowana przy leczeniu nowotworów.
– łuszczyca – jest to choroba autoimmunologiczna, objawiająca się wystąpieniem stanów zapalnych oraz podrażnieniem mieszków włosowych, co również prowadzi do zaburzenia cyklu wzrostu włosów i przyspieszeniem ich wypadania.
Co możemy zrobić, kiedy zmagamy się z problemem nadmiernego wypadania włosów?
– udać się do lekarza rodzinnego i poprosić go, aby przeprowadził względną diagnostykę i zlecił podstawowe badania. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas na wizytę do dermatologa, aby wykryć możliwe schorzenia skóry głowy. Jeżeli wyrazimy podejrzenie, że nasze problemy mogą mieć podłoże hormonalne, należy udać się do endokrynologa, który zleci badania TSH.
– zmienić tryb życia – zadbać o zdrowy sen, wprowadzić techniki relaksacyjne mające na celu łagodzenie objawów stresu, wyeliminować z naszego życia czynniki stresogenne.
– zmienić pielęgnację – stosować olejowanie, które wspomagają porost włosów, np. olej z czarnuszki, olej migdałowy bądź rycynowy. Najlepiej jednak trzymać go nie dłużej niż godzinę lub dwie, gdyż pozostawiony na całą noc utrudnia dopływ tlenu do mieszków włosowych, w efekcie czego ich wypadanie może się wzmóc. Ponadto w ofercie sklepu https://www.hairagain.com.pl/ znajdziecie Państwo wiele produktów, które wspomagają prawidłowy cykl wzrostu włosa, m.in. szampon do włosów HIT!. Zawiera on specjalną formułę, która została stworzona w celu przyśpieszenia procesu odrostu włosa oraz zapobiegania jego wypadaniu.
Ci z Państwa, którzy zmagają się z prześwitami na skórze głowy, mogą skorzystać z naszego systemu uzupełniania włosów, który można dopasować do siebie w zależności od preferencji. Oferujemy zagęszczenie włosów metodą kanapkową, keratynową oraz za pomocą ringów.
Co jeść, żeby mieć zdrowe włosy i zapobiec ich wypadaniu?
– tłuste ryby, czerwone mięso, orzechy, pestki dyni, słonecznika – produkty będące źródłem witamin z grupy B. Witaminy te wzmacniają włosy, zapobiega ich łamaniu się, przyspieszają ich wzrost i zapewniają prawidłową pigmentację (zapobiegając tym samym ich siwieniu);
– marchew, dynia, brokuły, fasolka szparagowa, morele czy brzoskwinie – zawierają beta-karoten, czyli prowitaminę A, która pozytywnie wpływa na gęstość naszych kosmyków;
– ziarna zbóż, takie jak płatki owsiane, kasza jęczmienna czy kasza jaglana – jest to dobre źródło krzemu, który wzmacnia strukturę włosów (uwaga – produkty te muszą być nieprzetworzone).
– jaja – jest to pełnowartościowe źródło protein które stanowi budulec dla naszego organizmu. Warto spożywać i białko i żółtko – to pierwsze zapobiega łamaniu się włosów, to drugie odpowiada za ich nawilżenie.
Artykuł sponsorowany