Spalanie kalorii, poprawa kondycji, odreagowywanie stresu – to tylko kilka pozycji z obszernego katalogu prozdrowotnych zalet jazdy na rowerze. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich oraz podpowiadamy, co zrobić, aby móc jeździć również zimą.
Nowoczesny styl życia nie jest dobry dla naszego zdrowia. Coraz częściej nawet młodym ludziom doskwiera brak aktywności fizycznej. Brakuje jej w życiu codziennym – do pracy dojeżdżamy samochodem lub autobusem, pracujemy najczęściej w pozycji siedzącej, a odpoczywamy w wygodnym fotelu przed telewizorem, znowu siedząc. Na dłuższą metę niedobór aktywności okazuje się uciążliwy. Brak ruchu powoduje słabe samopoczucie, niedostatek energii oraz problemy z metabolizmem. Świetnym sposobem na przełamanie codziennej rutyny trwania w bezruchu mogą okazać się rowerowe wycieczki.
Wsiądź na dwa kółka
Dlaczego jazda na rowerze jest świetnym remedium na brak ruchu?
Zalety tej aktywności można wymieniać właściwie w nieskończoność. Przede wszystkim działa na nas ogólnorozwojowo, a także jest przyjemną formą treningu – nie zniechęca do ćwiczeń, a przy tym wymaga mniej wysiłku i silnej woli niż inne sporty. Nawet rekreacyjna przejażdżka niesie za sobą wymierne korzyści dla zdrowia. Co najważniejsze, może sobie na nią pozwolić każdy, nawet ten najmniej wysportowany!
Kręć przez cały rok
Wbrew powszechnym opiniom dotyczącym jazdy na rowerze, przy odpowiednim przygotowaniu można ją uprawiać przez cały rok. Przypadający na przełom listopada i grudnia koniec tzw. sezonu rowerowego nie musi oznaczać rezygnacji z treningów. O co należy zadbać przed zimową przejażdżką?
Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania
Nowoczesna technologia produkcji odzieży sportowej oraz coraz lepiej radzące sobie w trudnych warunkach rowery pozwalają na bezpieczną jazdę rzez cały rok. Zima nie stanowi tutaj wyjątku. Dobrodziejstwa współczesności pozwalają na odpowiednie ubranie się do jazdy zimą, trzeba jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę. Rowerowa wycieczka w nieodpowiednim, niezapewniającym odpowiedniego komfortu cieplnego ubraniu może skończyć się przeziębieniem lub nawet nieprzyjemnymi odmrożeniami. Nie można też przesadzić w drugą stronę – zbyt gruby ubiór może powodować dyskomfort i odebrać z jazdy całą przyjemność. Z myślą o tych, którzy nie chcą zimą odkładać roweru w kąt, stworzyliśmy krótki poradnik dotyczący przygotowań do jazdy zimą:
Temperatura od 0°C do 10°C
Dopóki na zewnątrz nie leje rzęsisty deszcz ani nie szaleje gwałtowna wichura, odpowiednie przygotowanie do jazdy jest relatywnie łatwe. Podstawą zawsze powinna być dobra bielizna termoaktywna – to ona znajduje się najbliżej ciała i odpowiada za odprowadzanie potu. Dobrze jest także wyposażyć się w sportową kurtkę zimową i rowerowe spodnie. Jeżeli wieje wychładzający organizm zimny wiatr, to powinno się swój ubiór uzupełnić przeciwwiatrową kurtką.
Temperatura od 0°C do -10°C
Temperatura spada poniżej zera, w takich warunkach komfort termiczny nabiera jeszcze większego znaczenia. Dłuższa rowerowa wycieczka w mroźnej aurze może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Oprócz elementów już wymienionych dobrze jest wyposażyć się dodatkowo w kolarską bluzę pod kurtką. Ciuchy do aktywności takich temperaturach powinno być wykonane z włókien syntetycznych, które doskonale chronią przed wiatrem, deszczem oraz utratą ciepła.
Rozgrzej się od wewnątrz
Właściwe dopasowanie stroju do pogody to nie wszystko. W trakcie dalszej przejażdżki równie ważne może okazać się prawidłowe nawadnianie organizmu. Dobrze „wyposażony” bidon przysłuży się zwłaszcza bardziej zaawansowanym entuzjastom dwóch kółek. W związku z tym przedstawiamy dwie propozycje napojów:
⦁ zimnego – domowej roboty izotonika,
⦁ ciepłego – gorącej herbaty z imbirem, miodem i cytryną.
Pierwszy z nich jest doskonałym sposobem na uzupełnienie składników mineralnych wytracanych w trakcie treningu, natomiast wypicie drugiego to dobra metoda na ekspresowe rozgrzanie organizmu. Nic nie rozgrzewa przecież tak dobrze, jak gorąca herbata.