Co trzeci Polak uprawia sport, a 64% jest zwolennikiem aktywnej rozrywki

Tylko 6% Polaków uprawia sport codzienne, 14% raz w tygodniu, a 24% kilka razy w miesiącu. Aż 66% otwarcie przyznaje, że nie ćwiczy. Co ciekawe, 24% spośród 1376 zapytanych Polaków deklaruje, iż już próbowało jakiegoś sportu ekstremalnego, a 26% to rozważa. Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, 46% Polaków uważa, iż powoli uczymy się być aktywni fizycznie.

Według 21% respondentów badania „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” wciąż zbyt mało się ruszamy, ale z roku na rok jesteśmy coraz bardziej aktywni – jak twierdzi 26%. Tylko 7% zapytanych uważa, że zdecydowanie jesteśmy narodem, który lubi uprawiać sport. Jak pokazują wyniki, wśród najbardziej popularnych aktywności uprawianych przez Polaków jest: bieganie – 35% oraz jazda na rowerze i ćwiczenia fitness lub siłownia – 19%, piłka nożna – 14%, spacery i nordic walking – 9%, jak również pływanie – 4%.

Wyniki badania potwierdzają, że w Polsce rośnie nie tylko popularność standardowych aktywności fizycznych, ale także sportów ekstremalnych. Spośród 1376 respondentów, 24% próbowało już raz w życiu przygody z wybranym sportem ekstremalnym, a 26% rozważa taką możliwość. Serwis Prezentmarzeń zapytał Polaków – co jest tak atrakcyjnego w sportach ekstremalnych, że wciąż przyciągają nowych śmiałków? Co trzeci respondent wskazał na chęć doświadczenia przygody i spróbowanie czegoś nowego. Dla 26% impulsem jest potrzeba poczucia wolności, a dla 21% chęć sprawdzenia swoich możliwości. Z kolei 12% wskazało na adrenalinę, a 8% na ryzyko.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków aktywną rozrywką i sportami dostarczającymi silnych wrażeń. Dla osób poszukujących oderwania od codziennej rutyny i nietypowych form spędzania wolnego czasu, sporty ekstremalne to sposób na dawkę pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Wielu Polaków miało już okazję spróbować aktywności z dreszczykiem emocji na przykład skacząc na bungee, ze spadochronem, wyruszając na off road czy próbując swoich sił na flyboardzie. Dla innych sporty ekstremalne to wciąż nowość, której chcieliby doświadczyć na własnej skórze. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń, pasjonat aktywnej rozrywki.

Sporty ekstremalne są atrakcyjną alternatywą dla standardowych aktywności fizycznych – jak twierdzi 27% zapytanych Polaków. Dla 22% do przede wszystkim sposób na przeżycie ekscytującej przygody. Według 19% respondentów to wyznacznik naszych czasów, a według 17% to kwestia panującej mody. Z kolei 15% zapytanych osób twierdzi, iż źródłem rosnącego zainteresowania sportami ekstremalnymi jest fakt, że coraz więcej Polaków stać na oryginalne rozrywki.

Na pytanie o preferencje Polaków związane z wyborem rodzaju rozrywki, 33%  respondentów badania wskazuje na rozrywki związane z relaksem, 22% z kreatywnością, 17% ze sportami ekstremalnym, 11% ze sportami tradycyjnymi, jak również z kulturą, a 6% z kulinariami. Co ciekawe więcej niż połowa respondentów, bo aż 64% twierdzi, że jest zwolennikami aktywnej rozrywki związanej z ruchem. Czas na rozrywkę, jak pokazują wyniki badania Polacy najczęściej znajdują podczas weekendu – 27%, wieczorem – 21% i podczas urlopu lub na wakacjach – 19%.  Najchętniej z różnych form rozrywki korzystamy w towarzystwie partnera lub partnerki – 37% odpowiedzi, z przyjaciółmi lub znajomymi – 29% wskazań oraz z rodziną – 24% odpowiedzi.

Zmienia się nie tylko podejście Polaków do samej rozrywki i aktywności fizycznej, ale również moda na spędzanie wolnego czasu. Aktualnie w rozrywce, jak potwierdziły odpowiedzi respondentów w zrealizowanym przez nas badaniu, furorę robi przede wszystkim Escape Room. Połączenie intrygującej przygody i gry logicznej gwarantuje wciągającą zabawę i wpisuje się w koncepcję niestandardowej rozrywki na czasie. Popularne są także wyjazdy „city break” służące zwiedzaniu, poczuciu atmosferę wybranego miasta i spróbowania lokalnych rozrywek. Zainteresowaniem Polaków cieszy się wirtualna rzeczywistość. Systematycznie rośnie także popularność sportów ekstremalnych. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Polacy z roku na rok odważniej podchodzą do realizacji własnych zainteresowań i oryginalnych form spędzania czasu. Odpoczynek od pracy coraz częściej jest związany z ruchem fizycznym i aktywną rozrywką.

*Badanie w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w maju 2018 na próbie 1376 respondentów.