Ciąża czy… choroba

Czas ciąży to wyjątkowy okres, który przeżywany jest przez każdą kobietę w indywidualny sposób. Wiele symptomów, szczególnie pojawiających się w pierwszych tygodniach, przypominać może zatrucie czy grypę. Im większa jest świadomość własnego ciała, tym mniejsze ryzyko przeoczenia przez kobietę początku ciąży, a także zmian i nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić w kolejnych miesiącach. Z czym można pomylić objawy ciąży? Jak dobrze się do niej przygotować?

Świadomość własnego ciała

Z roku na rok wzrasta wśród kobiet świadomość własnego ciała. Jeszcze kilkanaście lat temu tematy takie jak kobiecy orgazm, masturbacja czy akceptacja niedoskonałości nie były obecne w przestrzeni publicznej. Nie zwracano uwagi na próby poznania i zrozumienia własnego ciała przez kobiety. Na szczęście wszystko się zmienia. Co ważne, nie dotyczy to tylko zdobywania większej przyjemności z seksu, ale też zwiększonej wrażliwości w ocenie tego, co dzieje się z ciałem kobiety. Dzięki temu potrafimy szybciej zauważyć zmiany czy odchylenia w funkcjonowaniu organizmu i odpowiednio wcześnie zareagować. Poza satysfakcją z życia i zwiększeniem pewności siebie poprawia to także kontrolę stanu zdrowia. Świadoma własnego ciała kobieta zauważy u siebie np. pierwsze objawy ciąży, a także trafniej zaadresuje wątpliwości dotyczące jej przebiegu.

Dlaczego należy regularnie chodzić do ginekologa?

Niestety, mimo ciągle rosnącej świadomości i wiedzy dotyczącej fizjologii i anatomii, wiele kobiet odkłada pierwszą wizytę u ginekologa dopiero na okres ciąży. Jest też duża grupa kobiet, które odwiedzały specjalistę tylko w czasie 9 miesięcy oczekiwań na dziecko.

Regularne wizyty u ginekologa są niezwykle ważne nie tylko dla przyszłych mam. Kontrole i badania profilaktyczne umożliwiają szybkie i wczesne wykrycie ewentualnych chorób czy też stanów wymagających interwencji. Cytologia wykonywana raz na 3 lata zaliczana jest do badań skriningowych raka szyjki macicy.

Nie można też zapominać o ryzyku, z jakim wiążą się kontakty seksualne, czyli o chorobach przenoszonych drogą płciową. Ginekolog w razie wystąpienia objawów jest w stanie odpowiednio szybko zareagować i tym samym nie dopuścić do zaawansowanych zmian. Poza tym, jeśli kobieta regularnie odwiedza swojego ginekologa, może on pomóc jej przygotować się do ciąży czy też zlecić odpowiednie badania, a także wyjaśni, jakie są pierwsze objawy ciąży.

Czy można pomylić objawy ciąży z chorobą?

Pierwsze objawy ciąży potrafią być niezwykle uciążliwe dla wielu kobiet. Co ciekawe jednak, istnieje duża grupa pań, u których symptomy te nie występują. Na pytanie, jakie są pierwsze objawy ciąży, odpowiedź jest całkiem rozbudowana. Mogą być to bowiem symptomy związane z przewodem pokarmowym, takie jak nudności i wymioty, bóle podbrzusza, symptomy związane z układem moczowym – np. częste parcie na pęcherz. Część kobiet zauważa u siebie obniżenie nastroju, drażliwość, zmęczenie i senność. Poza tym u niektórych przyszłych mam początek ciąży wiąże się z pojawieniem się objawów grypopodobnych, bólów głowy oraz podwyższonej temperatury. Jeśli kobieta nie planowała ciąży lub nie spodziewa się jej, wspomniane dolegliwości mogą być niepokojące i skłaniać do wizyty u lekarza, ale nie ginekologa, a lekarza rodzinnego.

Jakie choroby dają objawy jak ciąża? Zmęczenie i nadmierna senność sugerować mogą m.in. problemy z tarczycą, nudności i wymioty kojarzą się zaś często z zatruciem czy też infekcją wirusową przewodu pokarmowego. Dlatego też, jeśli pojawią się podobne objawy, zawsze warto wykonać test ciążowy, aby wykluczyć lub potwierdzić zajście w ciążę. To umożliwi dalszą diagnostykę i ewentualne poszukiwanie innych przyczyn.

Przygotowania do ciąży – co warto wiedzieć?

Wiele kobiet chce świadomie przygotować się do ciąży. Wizyta kontrolna u ginekologa, wykonanie cytologii, badania USG piersi czy też konsultacja z urofizjoterapeutą są polecane wszystkim kobietom planującym zajście w ciążę.

Poza tym specjaliści zwracają szczególną uwagę na pozytywne skutki suplementacji kwasu foliowego w okresie prekoncepcyjnym. Warto także dbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niezwykle istotne jest także wyrównanie przed ciążą chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niedoczynność tarczycy.

Wiele kobiet zastanawia się, jakie badania zrobić przed ciążą. Wśród najczęściej wymienianych są: glikemia na czczo, morfologia, poziom żelaza, TSH czy też badanie ogólne moczu oraz poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie czy różyczce. Prawidłowe wyniki mogą ułatwić zajście w ciążę, a także zmniejszają ryzyko możliwych powikłań w jej trakcie.

Podczas przygotowań do ciąży należy także przypomnieć sobie przebyte szczepienia i choroby zakaźne. Szczepienie przeciwko śwince, odrze i różyczce jest niedozwolone wśród kobiet ciężarnych, więc jeśli poziom przeciwciał jest niski, lepiej zaszczepić się jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Sprawdź również, jak przygotować się do porodu.