Dzięki zaangażowaniu i współpracy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz firmy Proteon Pharmaceuticals S.A. w Łodzi powstało Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2. Nowo powstałe laboratorium będzie przeprowadzało testy do pilnej diagnostyki wirusa SARS-CoV-2.
Najważniejsze cele Centrum Wykrywania Koronawirusa
Celem działania laboratorium, które ma miejsce na terenie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest przeprowadzenie jak największej ilości testów dających wyniki w możliwie najkrótszym czasie. Szybkie wykrywanie koronawirusa jest obecnie najważniejszą kwestią w kontekście ograniczenia epidemii.
Jeżeli będzie możliwe szybsze i na większą skalę wykrywanie zakażenia wirusem, to zainfekowani prędzej zostaną odizolowani i otrzymają stosowne leczenie. Przełoży się to na spadek dynamiki zarażeń. Dlatego też podjęliśmy natychmiastową decyzję o zaangażowaniu naszej wiedzy i doświadczenia w ten projekt – mówi prof. Jarosław Dastych, prezes Proteon Pharmaceuticals S.A.
Zespół mikrobiologów, genetyków, lekarzy i ekspertów wspierany przez naukowców z polskiej firmy biotechnologicznej Proteon Pharmaceuticals będzie przez całą dobę przeprowadzał szybką i masową diagnostykę chorych pod kątem obecności koronawirusa. Aby to osiągnąć firma Proteon Pharmaceuticals przekazała Centrum niezbędny sprzęt: komorę laminarną, która umożliwia prace w sterylnej przestrzeni, laptopy, telefony komórkowe (działające w laboratorium klasy Biohazard-3), materiały laboratoryjne i środki ochrony indywidualnej, a także przeprowadziła prace instalacyjne, zapewniające dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników laboratoryjnych.
W pracach zespołu badawczego pod kierownictwem prof. Macieja Borowca z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie uczestniczyć także grupa ochotników, na co dzień pracująca metodami molekularnymi z materiałem zakaźnym w laboratorium Proteon Pharmaceuticals. Są to mikrobiolodzy, wirusolodzy i genetycy.
Szybka reakcja w walce z wirusem
Laboratorium powstało w ekspresowym tempie jednego tygodnia i jest gotowe do działania od 23 marca. Taki szybka reakcja jest odpowiedzią na zaistniałą sytuację poszerzającej się epidemii.
W ciągu tygodnia dopełniliśmy wszystkich formalności i jesteśmy gotowi. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Teraz przed nami wiele tygodni ciężkiej pracy. Nie wykluczamy utworzenia kolejnych tego typu laboratoriów w ramach szpitali uniwersyteckich – podkreśla prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza i doświadczenie w badaniach nad wirusami może skutecznie wesprzeć walkę z epidemią w Polsce – dodaje dr Ewelina Wójcik, szefowa zespołu badawczego w Proteon Pharmaceuticals, jedna z wolontariuszek Centrum Wykrywania Koronawirusa.
Nowopowstałe Centrum Wykrywania Koronawirusa wspiera istniejące laboratoria w Łodzi poprzez przyjmowanie próbek ze szpitali zakaźnych w Łodzi i Zgierzu. Oznacza to, że nie są w nim przyjmowane próbki bezpośrednio od pacjentów. Osoby, które podejrzewają u siebie objawy koronawirusa proszone są o postępowanie zgodnie z procedurami, tj. pozostanie w domu i jak najszybszy kontakt z Sanepidem.