Bezpieczne usuwanie kleszczy dzięki technologii APRF™

Kleszcze to coraz większy problem. Na skutek zmian klimatu obserwuje się coraz większą ilość tych pajęczaków, które dzięki wysokim temperaturom przeżywają nawet całą zimę. Niestety, przekłada się to na liczniejsze zakażenia chorobami odkleszczowymi. Aby zminimalizować ryzyko ważne jest szybkie i bezpieczne usuwanie kleszczy. Pomoże nam w tym nowa technologia.

Gdzie można spotkać kleszcze?

Łagodniejszy klimat i wyższe temperatury sprawiają, że kleszcze pojawiają się w nowych miejscach, występują praktycznie na każdym terenie zielonym. Najwięcej tych pajęczaków możemy spotkać w trawach, krzakach i lasach. Ale kleszcze pojawiają się również w miastach, w których coraz częściej żerują zwierzęta leśne, są przenoszone przez ptaki i nasze domowe czworonogi.

Najwięcej kleszczy występuje na terenach północno-wschodniej Polski. Jest tam najwięcej lasów i terenów podmokłych, w których pojawiają się zwierzęta będące żywicielami tych pajęczaków. Występują one najczęściej wzdłuż ścieżek, którymi przemieszczają się potencjalne ofiary, najczęściej w trawach, paprociach i na gałęziach znajdujących się zwykle do ok. 1,5 m wysokości.

W Polsce pojawiają się 3 gatunki kleszczy, które różnią się między sobą cechami fizycznymi oraz miejscem występowania:

  • kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) żyje na terenie całego kraju i  preferuje środowiska wilgotne, porośnięte przez lasy i bory mieszane, a także niskie krzewy, wysokie trawy,
  • kleszcz tajgowy (Ixodes  persulcatus) opanował teren Puszczy Białowieskiej,
  • kleszcz łąkowy (dermacentor reticulatus) jest obecny w  zagajnikach, na skraju łąk i lasów. 

Jak uniknąć zakażenia chorobą odkleszczową?

Wraz ze wzrostem przypadków ukłuć przez kleszcze rośnie także liczba zachorowań na boreliozę czy bardzo niebezpieczne kleszczowe zapalenie mózgu. Zagrożeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta domowe.

Jednym z czynników decydujących o zachorowaniu na chorobę „odkleszczową” jest długość żerowania kleszcza w skórze człowieka. Im dłużej jest on wkłuty w skórę, tym większe ryzyko wystąpienia choroby. Oczywiście, nie każdy kleszcz jest zarażony patogenem i nie zawsze jego wystarczająca ilość wnika w organizm człowieka. Jednak najlepiej, aby jak najszybciej i jak najbezpieczniej usunąć tego pajęczaka.

Bezpieczne usuwanie kleszczy

Tu z pomocą przychodzi technologia APRF™ (Anti-Parasite Removal Film) zastosowana w wyrobie medycznym „KICK THE TICK®”, która skutecznie zapobiega rozerwaniu kleszcza podczas zabiegu usunięcia z ciała żywiciela i wniknięciu wraz ze śliną groźnego patogenu. Produkt za pomocą wygodnej aplikacji zamraża i zatrzymuje wydzielanie zakaźnej śliny przez żerującego pasożyta (sposób użycia). Ponadto niska temperatura łagodzi ból w miejscu wkłucia pasożyta oraz zapobiega stanom zapalnym skóry.

W zestawie znajdziemy również przyrząd, który umożliwia sprawne i bezpieczne usuwanie pasożyta, co dodatkowo ogranicza możliwość transmisji czynników zakaźnych podczas wykonywania zabiegu.

Dokładne oględziny ciała usuniętych kleszczy potraktowanych preparatem potwierdzają usunięcie „kompletnych kleszczy” (kompletna idiosoma i gnatosoma, czyli ryjek). Film zapobiegający rozerwaniu ciała pasożyta dokładnie pokrywał ciało badanych kleszczy, co było wyraźnie widoczne w okularze mikroskopu.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Po kontakcie z kleszczem należy obserwować miejsce ukąszenia. W ciągu kilku – kilkunastu dni może pojawić się zaczerwienienie, najczęściej z przejaśnieniem w środku, tzw. rumień wędrujący, który świadczy o chorobie. Niestety, nie jest to objaw typowy. Niekiedy u części osób występują objawy stawowe lub neurologiczne boreliozy. W przypadku zakażenia od kleszcza innymi drobnoustrojami (wirusy, rikettsie, pasożyty) objawy mogą być bardzo różnorodne i wymagają specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia. W przypadku pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

Po ugryzieniu owada warto też zastosować miejscowo żel Uzarin, który działa antybakteryjnie i kojąco, doskonale łagodzi skutki ukąszeń owadów, przynosi ulgę i wspomaga regenerację skóry po urazie. Możliwa jest również szybka diagnoza boreliozy dzięki specjalnym testom.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Możemy uchronić się przed kontaktem z kleszczami stosując odpowiednią odzież (długie nogawki, rękawy, nakrycie głowy) oraz używając preparatów odstraszających kleszcze. Są to tzw. repelenty, które zawierają związki zniechęcające stawonogi (w tym kleszcze, komary, meszki) do żerowania. Repelenty można stosować na skórę (np. preparaty z pikardyną, DEET i inne), a niektóre wyłącznie na ubrania (np. preparaty z permetryną). Warto zwrócić jednak uwagę na skład i unikać szkodliwej dla zdrowia substancji DEET zawartej w większości repelentów. Stąd zdrowszym i równie skutecznym produktem jest Kick the Tick repelent, który nie zawiera DEET.

Z obawy przed ukąszeniem kleszcza nie należy unikać kontaktów z naturą. Wystarczy odpowiednie, fachowe przygotowanie i już możemy zminimalizować ryzyko.

Pamiętaj:

  • przed wyjściem do lasu należy ubrać odzież: długie  nogawki, rękawy, nakrycie głowy, z materiału o śliskiej fakturze, buty z wysoką cholewką
  • należy używać repelentów na odsłonięte fragmenty skóry oraz ubranie
  •  po powrocie z lasu trzeba dokładnie sprawdzić ubranie i ciało (najlepiej wziąć prysznic, ponieważ  łatwo można w ten sposób spłukać wędrujące po skórze kleszcze)
  • warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
  • po kontakcie z kleszczem należy obserwować siebie przez kilka tygodni pod kątem ew. wystąpienia objawów zakażenia (gorączka, bóle głowy, kostno – stawowe, zmiany na skórze)
  • nie każde ukąszenie przez kleszcza kończy się chorobą, znaczna większość kleszczy nie jest zakażona drobnoustrojami chorobotwórczymi, dlatego nie należy panikować po kontakcie z kleszczem, ale być jednak czujnym.