Helicobacter pylori to szczep bakterii, które mogą bytować w naszym żołądku. Mogą być one odpowiedzialne za duży dyskomfort, którego będziemy doświadczać, jednak nie pojawia się on u wszystkich osób. Co trzeba wiedzieć o bakteriach Helicobacter pylori?

Suplementy

Bakterie Helicobacter pylori – co musisz o nich wiedzieć?

By Redakcja

November 30, 2020

Helicobacter pylori to szczep bakterii, które mogą bytować w naszym żołądku. Mogą być one odpowiedzialne za duży dyskomfort, którego będziemy doświadczać, jednak nie pojawia się on u wszystkich osób. Co trzeba wiedzieć o bakteriach Helicobacter pylori?

Czym są bakterie Helicobacter pylori?

Są to gram-ujemne pałeczki o kształcie przypominającym literę U lub literę S. Bakterie te charakteryzują się naprawdę ponadprzeciętną ruchliwością, co zawdzięczają rozmieszczonym biegunowo rzęskom. Gdy wnikną one do organizmu człowieka, osiedlają się w błonie śluzowej odźwiernikowej części naszego żołądka. Co interesujące, pomimo tego, że dla wielu innych organizmów, środowisko kwaśne, obecnym w naszym żołądku, nie jest przyjazne, to dla bakterii Helicobacter pylori jest to środowisko po prostu wyjątkowo dopasowane i życzliwe.Helicobacter pylori to wbrew pozorom bardzo powszechny szczep bakterii, który może bytować w naszych żołądkach. Badania donoszą, że może być on obecny nawet u około 60% osób dorosłych. Co ważne, wiele z nich – jak wskazują badania – jest jego nosicielem od dawna, bowiem do zakażenia często dochodzi w latach młodzieńczych.Helicobacter pylori atakują śluzówkę naszego żołądka oraz jelita cienkiego – pełni ona rolę ochronną w organizmie człowieka. Gdy m.in. śluzówka jest osłabiona, na nabłonek żołądka zaczynają działać kwasy żołądkowe, stąd pojawiają się podrażnienia i dyskomfort. Wrzody w jelitach czy zapalenie żołądka – to ich możemy nabawić się, jeżeli z bakteriami Helicobacter pylori i ich działaniem nic nie zrobimy, a objawy zbagatelizujemy.Obecność Helicobacter pylori najczęściej wykrywana jest podczas gastroskopii, gdy pobiera się fragmenty tkanek, następnie poddawany analizie. Możliwe jest również wykrycie Helicobacter pylori we krwi dzięki oznaczeniu poziomu przeciwciał IgG specyficznych dla tych bakterii. Pamiętajmy jednak, że objawy, takie jak pieczenie, występują tylko u niektórych osób, które są nosicielami szczepu Helicobacter pylori.Pamiętajmy także, że jeżeli jesteśmy nosicielami, jednak nie posiadamy problematycznych objawów, nie oznacza to, że one nigdy się nie pojawią.Jednocześnie, badania wskazują, że 9 na 10 osób zarażonych bakteriami Helicobacter pylori nie wie o tym.

Helicobacter pylori – objawy

Wzdęcia, nudności, gazy, ból brzucha – są to objawy zapalenia żołądka, do których może doprowadzić działanie bakterii Helicobacter pylori w naszym organizmie. Zgaga czy refluks żołądka mogą natomiast wskazywać na wrzody, które również mogą być spowodowane działaniem tych bakterii. Bakterie te mogą również negatywnie wpływać na florę bakteryjną naszego organizmu – z tego powodu warto zdecydować się na probiotyki, głównie takie, które zawierają szczep bakterii Lactobacillus reuteri Protectis – odpowiadają one za zwiększającą się liczby przyjaznych i dobrych dla człowieka bakterii w naszym organizmie.

Helicobacter pylori u niemowlaka

Najczęściej do zakażenia niemowlaka dochodzi w momencie kontaktu z jego matką. Co prawda zarażanie się tą bakterią nie jest tak proste – musi być do tego obecna odpowiednia ilość śliny – często rodzice biorą np. do własnych ust smoczek dziecka, po czym dają mu go. To właśnie w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do przeniesienia się bakterii z matki na dziecko. Sytuacje takie mają miejsce, gdy smoczek np. wypadki dziecku na podłogę czy ulicę, a matka nie ma opcji, by go odpowiednio wyczyścić i zdezynfekować. Bierze więc bakterie z ulicy „na siebie”, jednak nieświadomie przekazuje dziecku bakterie, którymi sama jest zarażona.

Helicobacter pylori – objawy u niemowląt

Niestety, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, w części przypadków problemy ze zdrowiem mogą się w ogóle nie pojawić. Gdy jednak będą obecne, zaliczmy do nich nudności, wymioty czy biegunki. Niestety, w przypadku dzieci są to objawy bardzo powszechne, które możemy dopasować do bardzo wielu problemów, stąd domyślenie się, że dziecko zastało zarażone bakteriami Helicobacter pylori jest naprawdę bardzo trudne.Objawy u niemowlaków mogą być podobne, jak u dorosłych, powinna zaniepokoić nas również utrata wagi dziecka lub powolny jej przyrost.

Diagnozowanie Helicobacter pylori

Zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, zarażenie się bakteriami Helicobacter pylori jest jak najbardziej uleczalne. W przypadku dzieci, aby zdiagnozować zakażenie, wykonuje się odpowiednie badania. Co ważne, są to metody badania, które zaliczamy do nieinwazyjnych. Nie ma co prawda jednego testu, który pokaże nam, czy dziecko jest zarażone, czy też nie, ale już kilka kolejnych badań i ich wspólne wyniki pokażą, czy dziecko ma problem z zakażeniem bakteriami Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori a antybiotyki

To właśnie antybiotyki są najczęściej wykorzystywane podczas walki z Helicobacter pylori. Pamiętajmy, że zdecydowanie się na nie jest bardzo skuteczne, ale też negatywnie wpływa na naszą mikroflorę jelitową – antybiotyki niszczą wszystkie bakterie, i te dobroczynne, i problematyczne. Dlatego warto zdecydować się na suplementację probiotykami, by wspomóc odbudowę flory bakteryjnej naszego organizmu podczas antybiotykoterapii. Pamiętajmy, że suplementy probiotyczne będą również pozytywnie wpływać na całą odporność naszego organizmu, co może mieć znaczący wpływ przy potencjalnym pojawianiu się innych problemów zdrowotnych, czy to u nas, czy u naszych dzieci.