Artykuły sponsorowane

Badanie aparatem RTG – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz na rentgen

By Redakcja

November 07, 2022

Rentgen, czy mówiąc nieco bardziej profesjonalnie, badanie aparatem RTG, to badanie obrazowe dające nam dwuwymiarowy obraz. Jak my jako pacjenci powinniśmy się przygotować do badania RTG? Koniecznie zostańcie z nami do końca by poznać odpowiedź na to – i inne – pytania!

RTG – na czym dokładnie polega takie badanie?

Badanie aparatem RTG polega na naświetlaniu konkretnej części naszego ciała (głowy, klatki piersiowej, kończyn i innych) wiązką promieni rentgenowskich. Aparat RTG wytwarza promienie, które są w stanie przenikać do wnętrza ciała pacjenta. Przechodząc przez skórę, padają one na błonę rentgenowską, która jest niesamowicie czuła na promieniowanie RTG. Jak powstaje zdjęcie RTG? Różne tkanki naszego ciała w różny sposób reagują / oddziałują na promieniowanie rentgenowskie i w ten sposób tworzą one obraz, który wszyscy znamy jako zdjęcie RTG.

Badanie aparatem RTG – jak przygotować się na rentgen?

Przygotowanie do badania aparatem RTG może wyglądać dwojako. Różnica będzie zależała od części ciała, która ma być poddana badaniu. Jeśli wybieracie się na RTG klatki piersiowej, zębów, głowy, ręki lub nogi – tak naprawdę nie musicie przygotowywać się do badania w żaden specjalny sposób. Jeżeli natomiast planujecie prześwietlenie kręgosłupa, to z racji tego, że zalegająca w jelitach treść pokarmowa mogłaby zniekształcać obraz, poleca się:

CIEKAWOSTKA DLA DOCIEKLIWYCH! W Polsce do zrobienia sobie badania aparatem RTG – także na własny koszt, czyli prywatnie – musicie mieć skierowanie od swojego lekarza. Pamiętajcie o tym, jeżeli wybieracie się na rentgen!

Badanie RTG – kiedy wykonuje się je pacjentom?

Wśród podstawowych wskazań do zlecenia pacjentowi badania aparatem RTG są głównie:

Czy badanie aparatem RTG można wykonać u każdego? Przeciwwskazania

Nie istnieją żadne, konkretne i bezwzględne przeciwwskazania, które mówiłyby, że nie możemy wykonać u siebie lub swojego pacjenta badania rentgenem. Oczywiście dzieciom i ciężarnym nie powinno się robić badania rentgenem. Jeżeli jednak ich życie miałoby być w związku z tym zagrożone – można wykonać takie badanie (stosując rzecz jasne szereg ściśle określonych środków ostrożności).