Aloes jest znaną rośliną ozdobną. Jednak setki, a nawet tysiące lat temu ceniono go nie tylko ze względu na walory estetyczne. Stosowany był już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Wykorzystywano go wtedy do leczenia różnych schorzeń oraz w celach pielęgnacyjnych. Pomimo tego, że właściwości aloesu znane były człowiekowi już wieki temu, roślina ta została na jakiś czas zapomniana. Dziś odkrywamy ją na nowo, a wartościowy skład, z którego wynikają jej właściwości, potwierdzamy badaniami naukowymi.
Mówiąc – aloes – warto doprecyzować, jaką roślinę mamy na myśli. W przyrodzie występuje bowiem aż około 500 różnych gatunków. Jednak nie wszystkie są wykorzystywane przez człowieka. Szacuje się, że około 20 z nich może wykazywać właściwości lecznicze, a zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym znalazły zaledwie 2.
Czy każdy aloes jest leczniczy?
Na uwagę zasługuje zwłaszcza aloes zwyczajny Aloe vera L. znany też jako aloes barbadoski Aloe barbadensis. To najpowszechniej wykorzystywany przez człowieka gatunek z tego rodzaju. Produkuje się z niego żel aloesowy, który znajduje różne zastosowania. Jego skład decyduje o właściwościach rośliny. Dlaczego jest dla nas aż tak cenny? Okazuje się, że w aloesie występuje aż 18 spośród 22 aminokwasów, które są niezbędne człowiekowi. 7 z nich to aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm ludzki nie potrafi zsyntetyzować samodzielnie, a więc muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Aloes jest też ważnym źródłem wielu witamin, minerałów oraz enzymów roślinnych. W jego składzie znajdziemy wiele monosacharydów i polisacharydów, w tym bardzo ważny dla naszego zdrowia acemannan. To cenny związek będący obiektem licznych badań. Wskazuje się na jego działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz antygrzybiczne. W skład żelu aloesowego wchodzą też kwasy tłuszczowe. Znajdziemy w nim między innymi kwas palmitynowy, linolenowy, linolowy oraz arachidowy.
Aloe vera i jego zastosowania
Aloes zwyczajny przez człowieka jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów. O jego prozdrowotnych właściwościach wiedział już Aleksander Wielki, który pozwalał, by w jego oddziałach rany żołnierzy odniesione w bojach były leczone właśnie za pomocą tej rośliny. Na przestrzeni wieków aloes zwyczajny wykorzystywano nie tylko jako roślinę leczniczą, ale również do pielęgnacji. Tu warto wspomnieć o Kleopatrze i królowej Nefretete. Również współcześnie wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie Aloe vera. Jakich? – Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Aby się o tym przekonać, warto zajrzeć na stronę NajlepszyAloes.pl. Znajdziemy tam między innymi dezodoranty, aloesowo-propolisowe kremy, pomadki do ust, balsamy po goleniu, a nawet pasty do mycia zębów bez dodatku fluoru. Wśród aloesowych kosmetyków znajdują się produkty dla dorosłych oraz dla dzieci. Przy ich wyborze warto zwracać uwagę na skład preparatu.
Jak kupować produkty z aloesem?
Współcześnie człowiek na nowo odkrywa i docenia właściwości aloesu. Roślina stała się obiektem licznych badań, ale też surowcem wykorzystywanym na skalę przemysłową. Dostępność wielu produktów, których receptura opiera się na aloesie, sprzyja jej powszechnemu stosowaniu przez konsumentów. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z nich mogą spełnić oczekiwania użytkowników. Okazuje się bowiem, że niektóre z dostępnych produktów aloesowe są tylko z nazwy. Właśnie dlatego powinniśmy czytać etykiety. Czego należy na nich szukać?
Oprócz składu warto sprawdzić, czy konkretny produkt uzyskał certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC. Taki znak jakości przyznawany jest na okres 1 roku przez międzynarodową organizację, w której skład wchodzą między innymi naukowcy, a także sprzedawcy i hodowcy aloesu.