Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, najczęściej diagnozuje się u małych dzieci, ale możemy zacząć na nią chorować w każdym wieku. Szacuje się, że na AZS cierpi około 20% światowej populacji, przede wszystkim mieszkańcy Europy i Stanów Zjednoczonych. Współczesna medycyna nadal nie znalazła skutecznego rozwiązania tego problemu, jednak można wspomóc kurację produktami kosmetycznymi.

Istotne znaczenie w rozwoju i nasilaniu atopowego zapalenia skóry mają czynniki środowiskowe, na przykład alergeny kurzu domowego – roztocze, naskórek i sierść zwierząt, strzępki i zarodniki grzybów i pyłki roślin. Szczególnie zimą, kiedy zamykamy okna i włączamy grzejniki – alergeny zgromadzone w domach zaczynają nam niepostrzeżenie szkodzić. Stąd okresowe zaostrzenia choroby, obserwowane najczęściej od jesieni do wiosny.

AZS – objawy

Charakterystycznym objawem AZS jest skrajne przesuszenie skóry. Fakt, że jest bardzo sucha, pęka i pojawiają się na niej zmiany zapalne o charakterze wyprysku oraz pogrubienie naskórka (nazywane w lekarskim gronie niezbyt ładnie, ale zgodnie ze stanem faktycznym –liszajowaceniem). Najczęściej są to zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Mogą pokrywać znaczną część ciała, przy czym są zazwyczaj szczególnie wyraźne na szyi i twarzy.

Przyczyny AZS

Zdaniem naukowców jest to genetycznie uwarunkowana nieprawidłowa budowa bariery naskórkowej. Niedobór wolnych kwasów tłuszczowych i ceramidów (naturalnych lipidów warstwy rogowej naskórka), które w przypadku zdrowej skóry tworzą szczelną barierę, ułatwia przenikanie alergenów, co powoduje nasilenie stanów zapalnych i świąd. Osłabieniu ulega mechanizm naturalnego wiązania wody w naskórku, przez co woda szybciej odparowuje. Zmniejsza się elastyczność skóry, która staje się bardziej podatna na mikrourazy i pęknięcia. Jest bardziej uwrażliwiona na dotyk i działanie promieni słonecznych. Piecze i trudniej się na niej goją wszelkie, nawet bardzo drobne urazy. Warto pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna, możemy ją kontrolować i łagodzić jej skutki.

Jak żyć z AZS?

AZS, nie dość, że bardzo dokuczliwy, to może jeszcze występować wspólnie z innymi chorobami alergicznymi, takimi jak: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka i alergia pokarmowa. Istotne znaczenie w rozwoju i nasilaniu atopowego zapalenia skóry mają czynniki środowiskowe, wśród których warto wymienić alergeny kurzu domowego – roztocze, naskórek i sierść zwierząt, strzępki i zarodniki grzybów i pyłki roślin.

Przebieg choroby jest różny w zależności od stopnia jej zaawansowania. Jak leczy się AZS? Przede wszystkim, unikając alergenów i czynników potencjalnie drażniących (wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe) oraz stosując leczenie przeciwzapalne. Jednym z najważniejszych elementów terapii jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków lub preparatów do skóry atopowej. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie skórze składników nawilżająco-natłuszczających oraz stworzenie bariery chroniącej przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Ulga dla skóry z AZS

U większości pacjentów bardzo dobre efekty przynosi stosowanie specjalistycznych kosmetyków do skóry atopowej. Dlatego właśnie powstała linia Allergoff® Atopy, polecana nie tylko w przypadku AZS, ale również łuszczycy i innych dermatoz.

Dlaczego Allergoff ®Atopy?

Wiele dostępnych na rynku kosmetyków zawiera w swoim składzie szkodliwe związki powierzchniowo czynne, które naruszają naturalną barierę lipidową, przez co podrażniają i wysuszają skórę. Jest to szczególnie groźne dla osób ze skórą suchą, wrażliwą oraz osób zmagających się z różnego typu dermatozami. Objawy wielu chorób skóry, jak na przykład uczucie suchości, podrażnienie, świąd, wynikają z zaburzenia prawidłowej funkcji barierowej skóry, wynikającej m.in. ze zbyt małej produkcji ceramidów (naturalnych lipidów) zawartych w warstwie rogowej naskórka. W konsekwencji dochodzi do nadmiernej utraty wody z powierzchni skóry.

Allergoff® Atopy – ulga dla skóry z AZS

Allergoff® Atopy to innowacyjna linia kosmetyków bez parafiny. Parafina jest podstawowym składnikiem wielu preparatów do pielęgnacji skóry. Jest substancją ropopochodną, która w rzeczywistości tworzy na skórze powłokę zaburzającą jej prawidłowe funkcjonowanie. W odróżnieniu od olejów naturalnych parafina nie ma żadnych właściwości odżywczych oraz blokuje wchłanianie się innych składników. Przy dłuższym stosowaniu przyczynia się do zwiększonej produkcji sebum, powstawania zaskórników, sprzyja namnażaniu bakterii beztlenowych i doprowadza do przesuszenia skóry.

Preparaty Allergoff® Atopy nie zawierają żadnych surowców odzwierzęcych, które często uczulają. Nie zawierają też kompozycji zapachowej, która również bywa nośnikiem alergenu. Nie znajdziemy w składzie parabenów, sztucznych barwników i wspomnianej parafiny, dzięki czemu preparaty te nie uczulają i są w 100% bezpieczne dla delikatnej skóry. Są zarejestrowane jako wyrób medyczny, a nie jako kosmetyk. Czyli przeszły proces rejestracji i mają potwierdzoną skuteczność.

Taka kuracja przyda się nie tylko osobom, u których zdiagnozowano AZS, ale też tym wszystkim, którzy zimą narzekają na podrażnienia skóry i jej przesuszenie.