Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć? Nowoczesne metody

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to uciążliwa choroba wpływająca negatywnie nie tylko na organizm, ale i inne sfery życia, m.in. relacje z ludźmi, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do depresji. Dlatego eksperci wciąż szukają rozwiązania, które przyniesie ulgę pacjentom z AZS. Przedstawiamy najnowsze sposoby leczenia, nad którymi trwają badania. 

Atopowe zapalenie skóry u młodzieży – wyniki badań

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych przeprowadziło w tym roku – w ramach ogólnopolskiej kampanii “Zrozumieć AZS” – pierwsze w Polsce badanie  na temat wpływu AZS na życie młodzieży. Wyniki mogą przerażać – aż 68% młodych respondentów przyznało, że odczuwa trwały lęk w relacjach z rówieśnikami. U 80% choroba wywołuje frustrację i bezsilność.

W tej sytuacji stosowanie leków, środków antyseptycznych, emolientów, pilnowanie diety czy chodzenie na terapię to narzędzia, dzięki którym codzienne funkcjonowanie staje się łatwiejsze, ale mimo wszystko wciąż odciska piętno na chorych, jak i ich najbliższych.

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, bywa również nazywane wypryskiem atopowym lub świerzbiączką Besniera i jest chorobą niezakaźną. Dotyka ludzi w różnym wieku, nawet noworodki. W Europie na AZS cierpi od 5 do 20% dzieci. Jednak wbrew pokutującym mitom nie jest to choroba tylko wieku dziecięcego, ponieważ może utrzymywać się również w dorosłym życiu. Atopowe zapalenie skóry objawia się swędzeniem i suchością skóry oraz wypryskami atopowymi w zgięciach skóry.

Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć?

Leczenie AZS zależy od stopnia nasilenia choroby. W przypadku terapii farmakologicznej stosowane są emolienty, a także kortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny, leki przeciwhistaminowe czy środki antyseptyczne. Chory przyjmuje je w formie maści, kremów lub balsamów, które zmniejszają uczucie swędzenia i regenerują skórę. 

Oprócz tego lekarze sięgają po:

  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki immunosupresyjne,
  • antybiotyki,
  • przeciwciała monoklonalne.

W ciężkich przypadkach wykorzystuje się także terapię światłem. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego powinna być dieta, właściwe ubrania, środki kosmetyczne i higieniczne. Leczenie atopowego zapalenia skóry ma więc przede wszystkim charakter miejscowy i wiąże się z łagodzeniem objawów. I nie są to niskie koszty. Według wyliczeń Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych osoba chorująca na AZS wydaje rocznie ok. 10 000-13 000 złotych. 

Nic więc dziwnego, że medycyna wciąż szuka nowych sposobów terapii, które obniżą jednocześnie koszty leczenia.

Aktualne terapie i innowacyjne leczenie atopowego zapalenia skóry

Ośrodki medyczne Pratia w Bydgoszczy i Częstochowie pracują nad dwoma rozwiązaniami w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Trwają właśnie nad nimi badania kliniczne. 

Peptydy przeciwdrobnoustrojowe (AMP)

Są to małe cząsteczki wytwarzane ze źródeł syntetycznych i naturalnych. Wykazują zdolność działania przeciwustrojowego wobec bakterii, wirusów i grzybów. Z powodzeniem są stosowane na całym świecie jako alternatywa dla zwalczania oporności na antybiotyki. Niektóre peptydy AMP już wykorzystuje się w leczeniu innych chorób, a obecnie trwają badania, które mają potwierdzić ich skuteczność w leczeniu AZS.

Inhibitory kinazy janusowych (inhibitory JAK)

Jest to nowa grupa leków doustnych, które poprzez blokowanie określonych receptorów, zmniejszają odpowiedź immunologiczną zachodzącą w komórkach skóry. Dzięki temu znamienne objawy AZS są wyciszane. Jednym z pierwszych inhibitorów JAK, jaki został zatwierdzony do szerokiego stosowania w leczeniu atopowego zapalenia skóry, był Abocitinib. Z jego udziałem trwają obecnie badania kliniczne.


Trwające prace nad innowacyjnymi metodami leczenia to szansa – szczególnie w świetle przytoczonych na początku badań – dla młodych ludzi, by zwiększyć ich komfort życia i poczucie własnej wartości.